Alkoholizm - choroba, którą należy leczyć
Spożywany chętnie, dodatek do udanej imprezy, skutecznie poprawia humor i wprawia w przyjemny stan upojenia, minimalizuje troski i problemy. I właśnie dlatego jest taki groźny. Alkohol, bo o nim mowa, to silnie uzależniająca i niszcząca organizm trucizna. Niebezpieczeństwo jego stosowania polega na podstępności jego działania. Początkowe fazy przyjemności i dobry smak, usypiają naszą czujność. Pijemy alkohol na spotkaniach towarzyskich czy dla relaksu, zapominając o jego szkodliwości.
Sięgając po kieliszek, należy zawsze pamiętać, że alkohol silnie uzależnia. Zagrożenie popadnięcia w nałóg dotyczy również sporadycznego popijania przy koleżeńskich spotkaniach. Granica między uzależnieniem a kontrolowanym piciem jest cienka i łatwo ulega zatarciu.
Kiedy alkohol staje się nieodłącznym towarzyszem naszego życia, musimy mieć świadomość, że jest to choroba alkoholowa, leczenie alkoholizmu powinno nastąpić natychmiast. Alkohol uzależnia fizycznie i psychicznie. Fizjologiczne uzależnienie jest bardzo groźne i o wiele trudniejsze do zwalczenia niż tylko psychiczny nałóg. Fizyczne uzależnienie polega na tym, że organizm przyzwyczaja się do przyjmowania pewnych dawek substancji chemicznych, bez których nie potrafi odpowiednio funkcjonować, powodując tzw. głód alkoholowy, objawiający się drgawkami, bólami, gorączką, wymiotami, drżeniem mięśni, bezsennością. Dopiero wprowadzenie do krwioobiegu pewnej dawki alkoholu, łagodzi te objawy. Człowiek uzależniony od alkoholu staje się zatem niewolnikiem swojego nałogu, który przejmuje całkowicie nad nim kontrolę, pozbawiając swobody funkcjonowania, myślenia i godności.
Alkoholizm to choroba i tak, jak każda inna choroba, wymaga leczenia. Nieleczony, prędzej czy później prowadzi do śmierci. Alkoholizm to choroba, która może dotknąć każdego, bez względu na status społeczny, wykonywany zawód czy zamożność. Warto pamiętać o tym, że alkoholizm nie jest uleczalny. Można go zaleczyć, zwalczyć i fizyczną i psychiczną potrzebę jego spożywania i doprowadzić organizm do równowagi. Jednak możliwość tzw. umiarkowanego spożycia jest już wykluczona. Każda próba picia przez tzw. trzeźwego alkoholika, kończy się uruchomieniem lawiny ponownego nałogu.
Podstawą wyrwania się z sideł nałogu alkoholowego jest specjalistyczna terapia. Najbardziej skuteczną formą bywa psychoterapia, która polega przede wszystkim na uświadomieniu choremu jego problemu. Detoksykacja pomaga zwalczyć fizyczne uzależnienie i przywrócić organizm do normalnego funkcjonowania bez przyjmowania "procentów" wprowadzanych do krwi. Następnie, leczenie odbywa się przez psychiczne oduczanie spożywania alkoholu.
Warto tu zaznaczyć, że alkoholik nie wyleczy się sam! Wymaga stałej współpracy ze specjalistą. Alkoholizm to choroba i uzależniony musi stosować się do zaleceń terapeuty, tak samo, jak chory powinien przyjmować przypisane lekarstwa.