Alkoholizm - choroba z którą da się żyć

alkoholizmAlkoholizm jest chorobą niezawinioną, zwykle zaczyna się od picia towarzyskiego. Chwilowe uczucie przyjemności jaką dostarcza alkohol, mija wraz z jego odparowaniem, dlatego alkoholicy sięgają po kolejne porcje. Niestety cierpią na tym ich rodziny. Skupieni są na sobie, zwykle bywają rozrzutni. Kłamią, sami wierząc w swoje niedorzeczne kłamstwa. Ukrywają alkohol w przeróżnych dziwnych miejscach.

Rodziny alkoholików narażone są na współuzależnienie. Alkoholik, zawsze pozostanie alkoholikiem. Można jednak leczyć tę chorobę środkami farmakologicznymi, przy czym niezbędna jest psychoterapia. W przekazywaniu sygnałów do mózgu biorą udział substancje chemiczne oraz ich receptory. Większość takich substancji, w połączeniu z receptorami powoduje zaburzenia pracy mózgu. W konsekwencji wywołując określone zmiany w psychice. Substancje te możemy zastąpić innymi, także łączącymi się z receptorami substancjami, działającymi podobnie. Substancje te nazywamy psychotropowymi. Ważnym jest by stosować przy nich psychoterapię, bo środki te powodując przyjemność podobnie jak alkohol mogą uzależniać.

Człowiek pijący nie ma szansy wyjść z nałogu, ale może stać się alkoholikiem niepijącym. Zagrożenie powrotem do picia jest bardzo duże, bo wystarczy lampka szampana na sylwestra by wrócić do nałogu.

leczenie alkoholizmuTylko specjalista może podjąć się leczenia takiego pacjenta. Niewłaściwe leki lub nieodpowiednie ich dawkowanie może być nawet przyczyną zgonu, ponieważ organizm przyzwyczajony jest do stałego poziomu alkoholu. Psychoterapia ma na celu uzmysłowienie alkoholikowi, że nim jest. Przede wszystkim od tego trzeba zacząć. Nie można mu współczuć ani kryć jego pijaństwa. Powinien ponosić konsekwencje swojego picia. Jeżeli będziemy chronić go i tłumaczyć to będzie to wykorzystywał. Alkoholicy nie mają jakiegoś konkretnego powodu do picia. Piją bo sprawia im to przyjemność. Jeżeli człowiek nadużywający alkoholu odstawi go na jakiś czas bez leczenia, wróci do picia bardzo szybko. Pojawią się stany lękowe, nadpobudliwość i brak chęci do życia. Dlatego w okresie abstynencji powinien przyjmować leki psychotropowe, które zapobiegną tym nieprzyjemnym konsekwencjom odstawienia alkoholu. Alkoholizm, leczenie alkoholizmu to bardzo poważne sprawy wymagające znajomości tematu oraz doświadczenia w pracy z takimi ludźmi.