Alkoholizm - charakterystyka nałogu

Alkoholizm to jedna z najczęściej rozpowszechnionych chorób psychicznych. W zależności od różnych stadiów choroby osoba uzależniona spożywa coraz większe ilości alkoholu. Staje się to jednym celem uzależnionego. Nie wynika to jednak z jego złej woli, ale uzależnienia psychicznego oraz somatycznego. Nie jest do końca poznany mechanizm uzależnienia. Wiadomo, że mężczyźni uzależniają się szybciej od kobiet, chociaż alkoholików nie brakuje w żadnej z płci.

Zanim nastąpi całkowite uzależnienie zwykle pojawia się kilka niepokojących symptomów. Nie powinny one być lekceważone, lecz niestety w większości przypadków tak jest. Jednym z niepokojących sygnałów jest przynajmniej jeden epizod straty kontroli nad piciem co skutkuje nieprzemyślanymi zachowaniami lub utratą przytomności i pamięci. Najczęściej jednak panuje społeczne przyzwolenie na takie zachowania, dlatego osoba zagrożona uzależnieniem nie podejmuje żadnych kroków by sobie pomóc.

nałóg alkoholizmuZarówno alkoholizm, leczenie alkoholizmu oraz wytrwanie w abstynencji to trudne życiowe wyzwania. Leczenie im wcześniej rozpoczęte, tym lepiej działa. Pierwsze problemy najwcześniej dostrzega najbliższe otoczenie chorego i to najczęściej podejmują środki zaradcze, ponieważ dotyka ich to bezpośrednio. Leczenie alkoholizmu obejmuje zmniejszenie objawów somatycznych oraz psychoterapię. Dawka śmiertelna alkoholu to około sześć do ośmiu gramów na jeden kilogram ciała.

W Polsce wciąż nie ma wysokiej świadomości zagrożeń płynących z niekontrolowanego spożywania alkoholu. Okazuje się co gorsza, że jest to często choroba dziedziczna. Najlepszym rozwiązaniem dla tej sytuacji jest prewencja poprzez organizowanie akcji uświadamiających. Pamiętaj, że najważniejsze to w porę reagować.