Rodzaje alkoholizmu i sposoby leczenia
Choroba alkoholowa jest niemal tak stara jak cywilizacja. Towarzyszy człowiekowi od momentu, w którym pierwszy raz udało mu się w wyniku fermentacji uzyskać alkohol. Nie oznacza to jednak, że należy pogodzić się z takim stanem rzeczy, wręcz przeciwnie.
Współcześnie wyróżnione są nie tyle rodzaje alkoholizmu, lecz następuje podział alkoholików ze względu na ich charakterystykę. Każda z grup pije z innych względów i z innego powodu rozpoczęło się ich uzależnienie. Profesor Antoni Kępiński wyróżnia następujące grupy chorych: typ neurasteniczny, kontaktowy, heroiczny, dionizyjski, samobójczy. Inny badacz E.M. Jellinek, na przełomie lat sześćdziesiątych podzielił alkoholików na typ alfa, beta, gamma, delta, epsilion oraz zeta.
Można jednak powiedzieć, że alkohol to problem w każdej grupie społecznej. Dotknąć może każdego, niezależnie od wieku czy statusu. Smutne jest to, że coraz częściej problem ten dotyka bardzo młodych ludzi, którzy dopiero wchodzą w dorosłe życie.
Picie alkoholu wśród młodzieży a nawet dzieci w wieku od dwunastu do osiemnastu lat wynika z uwarunkowań grupy. Alkohol jest w tym przedziale wiekowym kojarzony z czymś, co przynosi dobrą zabawę, zabija nudę oraz pozwala zintegrować się i zaimponować kolegom. Szczególnie w sytuacji, gdy powszechnie przestrzega się przed skutkami nadmiernego picia. Dla młodych osób, przechodzących okres buntu i negacji norm społecznych picie to spróbowanie zakazanego owocu. Niestety może to prowadzić do zrujnowania całego życia.
Skuteczne leczenie alkoholizmu nie jest łatwe. Właściwie cała idea leczenia opiera się na silnej woli pacjenta. Do dyspozycji ma on szereg grup wsparcia oraz terapii do wyboru, indywidualnych bądź grupowych. Leczenie alkoholizmu osiąga najlepsze efekty we wspólnotach takich jak Klub Anonimowych Alkoholików lub podczas brania udziału w grupowych sesjach terapeutycznych. Niemniej jednak mimo wszystko nielicznym osobom udaje się osiągnąć całkowitą abstynencje. Około siedemdziesiąt procent chorych wraca do starych przyzwyczajeń. Wiąże się to z powrotem do starego środowiska, gdzie stale następuje nagabywanie do napicia się. Często bywa tak, że całe rodziny mają problem alkoholowy. Leczenie tylko jednego członka takiej rodziny nie przynosi zazwyczaj efektów, niemniej jednak nie oznacza to, że należy je porzucić.
rodzaje alkoholizmu, leczenie alkoholizmu, skuteczne leczenie alkoholizmu
wszystkie słowa kluczowe znajdują się w tekście, zostały rozdzielone, by wyglądał on naturalnie.